آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس

استاندارد IEC تابلو برق

آشنایی با استاندارد IEC تابلو برق و بررسی برخی از استانداردهای تابلو برق.

یکی از معتبرترین استانداردها در زمینه برق مختص کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک International electro technical commission میباشد که در اختصار به آن IEC گفته میشود که از موسسات وابسته و زیر مجموعه سازمان بین المللی استاندارد International standard organization می باشد که همانطور که میدانید به اختصار ISO نامیده میشود و وظیفه کمیسیون بین المللی اکتروتکنیک تدوین و انتشار انواع استاندارد IEC تابلو برق و همچنین در زمینه های برق و الکترونیک و کنترل و مخابرات و فن آوری اطلاعات میباشد.
در زیر برخی از استاندارد IEC تابلو برق را برای شما عزیزان به صورت کاملا مختصر و مفید توضیح خواهیم داد:

استاندارد IEC 60255-151
در این بخش شما عزیزان میتوانید استاندارد مربوط به انواع رله حفاظتی و اندازگیری را مشاهده نموده و همچنین قسمت 151 آن در مورد حفاظت های جریانی میباشد که در تصویر زیر قابل مشاهده است:

استاندارد IEC 60099-4
در این بخش شما عزیزان میتوانید استاندارد برقگیر را مشاهده نمایید و در قسمت چهارم آن در خصوص برق گیر نوع متال اکسید توضیحات لازم را مشاهده نمایید که در تصویر زیر برای شما عزیزان قرار داده ایم:

استاندارد IEC 60071-1
در این بخش از استانداردها شما عزیزان میتوانید استانداردهای لازم در خصوص هماهنگی عایقی را مشاهده نموده و در بخش یک آن به بررسی تعاریف و مفاهیم آن پرداخته شده است.در زیر تصویر آن را میتوانید مشاهده نمایید:

استاندارد IEC 60044-2
این بخش به بررسی استانداردهای مورد نیاز در خصوص انواع ترانس های اندازگیری پرداخته و در بخش دوم آن ترانس های ولتاژ مورد بررسی قرار گرفته است که میتوانید شما عزیزان در تصویر زیر مشاهده نمایید:

 

استاندارد IEC 60044-1
در این بخش همانطور که در تصویر زیر مشاهده مینمایید به بررسی استانداردهای لازم در خصوص ترانس های اندازگیری پرداخته و بخش اول آن مربوط به ترانس از نوع جریان میباشد.

استاندارد IEC 60840
این استاندارد همانطور که عکس آن را در زیر مشاهده مینمایید به بررسی در خصوص کابل های قدرت میپردازد که دارای ولتاژهای نامی بین 30 تا 150 کیلو ولت میباشند.

استاندارد IEC 60947-7-4
در این بخش شما عزیزان میتوانید استانداردهای لازم در خصوص تابلو برق فشار ضعیف را در تصویر زیر مشاهده نمایید. همچنین بخش 7-4 آن مربوط به تجهیزات کمکی میباشد.

استاندارد IEC 60947-3
این استاندارد به بررسی تابلو برق فشار ضعیف و انواع آن میپردازد و در قسمت سوم آن در خصوص سوئیچ ها و سکسیونر ها توضیحات لازم و کافی را ارائه میدهد که در تصویر زیر میتوانید مشاهده نمایید.

استاندارد IEC 60947-2
در این بخش از استانداردها به بررسی تابلو برق فشار ضعیف پرداخته شده است و قسمت دوم آن مرتبط با کلید قدرت و انواع آن میباشد که در تصویر زیر میتوانید مشاهده نمایید.

استاندارد IEC 60947-1
در ادامه بخش استانداردها در خصوص تابلو برق فشار ضعیف در تصویر زیر و در قسمت اول آن میتوانید مشخصات عمومی فنی آن را مشاهده نمایید.

استاندارد IEC 60502-2
در این بخش از استانداردها میتوانید اطلاعاتی در خصوص کابل های قدرت را بدست آورید که همانطور که در تصویر زیر مشاهده مینمایید بخش دوم آن مرتبط با کابل های قدرت با ولتاژ نامی بین 6 تا 30 کیلو ولت میباشد.

استاندارد IEC 60502-1
در این بخش به بررسی استانداردهای لازم در خصوص کابل های قدرت پرداخته شده است که همانطور که در عکس زیر مشاهده مینمایید قسمت اول آن در خصوص کابل قدرت با ولتاژ نامی بین 1 تا 3 کیلو ولت میباشد.

استاندارد IEC 62271-200
در این بخش به بررسی استانداردها در خصوص تابلو برق های فشار قوی پرداخته شده و قسمت 200 آن به تابلو برق های تیپ metal-enclosed با ولتاژ نامی بین 1 تا 52 کیلو ولت پرداخته شده است که در تصویر زیر مشاهده مینمایید.

استاندارد IEC 62271-203
این قسمت مربوط به تابلو برق فشار قوی بوده و در قسمت 203 آن همانطور که در تصویر زیر مشاهده مینمایید به بررسی تابلو برق های GIS با ولتاژ نامی بالای 52 کیلو ولت پرداخته شده است.

استاندارد IEC 62271-102
در این بخش همانطور که در تصویر زیر میتوانید مشاهده نمایید به بررسی تابلو برق فشار قوی پرداخته شده است و در قسمت 102 آن در خصوص ارت سوئیچ و سکسیونر توضیحات لازم داده شده است.

استاندارد IEC 62271-100
در ادامه بررسی تابلو برق های فشار قوی در قسمت 100 میتوانید استانداردهای لازم در خصوص بریکرهای جریان متناوب را مشاهده نمایید که در تصویر زیر برای شما عزیزان قرار داده ایم.

در این بخش هدف آشنایی شما عزیزان با استاندارد IEC تابلو برق و بررسی بسیار مختصر برخی از قسمت های آن بود امروزه مهمترین و پرکاربردترین و به نوعی معتبر ترین نوع استانداردها مختص IEC می باشد که به صورت بین المللی مورد استفاده قرار میگیرد.

شما عزیزان میتوانید برای آشنایی با تمامی استانداردهای لازم در زمینه تابلو برق به قسمت استاندارد تابلو برق مراجعه نموده و اطلاعات بسیار کامل و جامعی را در این خصوص بدست آورید.

برای مشاهده سایت رسمی IEC کلید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =