آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس
نمونه ای از انواع تابلو برق را مشاهده مینمایید.

انواع تابلو برق

 

انواع تابلو برق

در این بخش به معرفی انواع تابلو برق میپردازیم. در ابتدای بحث باید به این نکته توجه نماییم که تابلو برق را از جهات گوناگون تقسیم بندی می نمایند که در هر تقسیم بندی فاکتورهای خاصی در نظر گرفته می شود که باید با توجه به نیاز خود و در نظر گرفتن فاکتورهای موجود در هر تقسیم بندی اقدام به طراحی, ساخت و نصب تابلو برق مورد نظر خود نماییم.

با توجه به توضیحات بالا در خصوص انواع تابلو برق حال وقت آن است که به معرفی انواع آنها بپردازیم. تابلوهای برق را با توجه به چند فاکتور اساسی به روش های زیر تقسیم بندی مینمایند:

تقسیم بندی انواع تابلو برق

  • تقسیم بندی انواع تابلو برق از نظر ساخت

به دلیل موارد پایین ایمنی در تابلوهایی که به صورت یک جعبه بسته نبودند و اتصالات و رابط ها در دسترس عموم بود و امکان خطر اتصال و برق گرفتگی بسیار بالا بود از این رو امروزه معمولا تمامی تابلوها را به صورت یک فضای بسته می سازند. تقسیم بندی از نظر ساخت تابلو برق نیز به همین امر اشاره دارد و به آنها تابلوهای برق فلزی محصور (Metal Enclosed) می گویند.

تابلوهای فلزی محصور را به دو صورت می سازند یکی به صورت یکپارچه که در آن تمامی قطعات در کنار هم می باشند و در روش دوم به صورت یک جعبه که در آن چند جعبه دیگر قرار گرفته و قسمت ها از یکدیگر جدا شده اند که معمولا تقسیم بندی آنها به صورت چهارگانه می باشد که آنها را باسبار, سرکابل, کنترل و کلید نامگذاری می نمایند. که این تقسیم بندی در مواردی که امکان اتصال و یا هرگونه آسیبی وجود داشته باشد تمامی قسمت ها آسیب ندیده و در امان بمانند.

  • تقسیم بندی انواع تابلو برق از نظر محل نصب

تابلوها از نظر محل نصب به دو نوع تقسیم بندی می شوند. استفاده از آنها در محیط داخل و یا در محیط خارج و فضای باز. تابلوهایی که در محیط های باز مورد استفاده قرار می گیرند دارای معیارهای بسیار بیشتری برای ساخت می باشند که از این معیارها میتوان به شرایط جوی و محیطی محل مورد نظر اشاره نمود که دارای هوای خشک, نیمه خشک و یا شرجی میباشد که در زمان ساخت به آنها باید توجه نمود. از موارد دیگر می توان به ایمنی و حفاظت آن اشاره نمود.

  • تقسیم بندی انواع تابلو برق از نظر جابه جایی

این تقسیم بندی خود شامل زیر مجموعه هایی از قبیل: ثابت یا فیکس, دیواری, قفسه قفسه میباشند که در بخش مربوطه توضیحات کامل و جامعی را در این خصوص قرار داده ایم که میتوانید با مراجعه به آن مطالب مورد نظر را مشاهده نمایید.

  • تقسیم بندی انواع تابلو برق از نظر ایستایی

تقسیم بندی از نظر ایستایی نیز خود دارای دو زیر مجموعه می باشد. در نوع اول اینگونه تقسیم بندی تابلو به صورت ایستاده ساخته می شود که میتوان آن را در مکان مورد نظر قرار داد و نیاز به هیچگونه اتصال و یا ساخت پایه ندارد و خود در محل مورد نظر قرار می گیرد. در نوع دوم باید برای آنها پایه ساخت و یا به وسیله انواع وسایل اتصالی آنها را در مکان مورد نظر خود بسته و نگه داشت.

  • تقسیم بندی انواع تابلو برق از لحاظ سطح ولتاژ

تابلوها از نظر میزان تحمل ولتاژ و جریان نیز دارای تقسیم بندی می باشند که به سه نوع تابلو فشار ضعیف,  تابلو فشار متوسط و تابلو برق فشار قوی تقسیم بندی میشوند که هر کدام با توجه به نیاز ساخته و طراحی میشوند و هرکدام دارای کاربردهای گوناگونی می باشند.

تقسیم بندی های دیگری نیز وجود دارد که به دلیل کم اهمیت بودن آنها از توضیح در مورد آنها صرف نظر می نماییم. حال با توجه به مطالب گفته شده اقدام به انتخاب انواع تقسیم بندی تابلو برق خود می نماییم و در بین انواع تابلو برق بهترین نوع آن از نظر کارایی و امنیت را برای مکان مورد نظر خود انتخاب مینماییم.

بعد از لحاظ نمودن فاکتورهای لازم برای نوع و جنس تابلو برق مورد نظر حال وقت ساخت آن فرا رسیده است که در بخش ساخت تابلو برق به صورت کامل نحوه ساخت و تولید تابلو برق را خدمت شما عزیزان شرح داده ایم. همچنین شما عزیزان میتوانید در بخش تولید تابلو برق انواع ماشین آلات مرتبط با ساخت تابلو برق را مشاهده نموده و اطلاعات کافی را در این زمینه کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + دوازده =