آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس
تابلو برق بالابر
تابلو برق بالابر
مارس 15, 2017
تابلو برق plc
تابلو برق plc
مارس 15, 2017
نمایش همه
تابلو برق بانک خازن

تابلو برق بانک خازن کاربردهای آن:

برای کاهش دادن میزان انرژی برق مصرفی و صرفه جویی کردن دربرق به علت های مختلف از جمله ذخایرآن برای نسل های آینده ,هزینه های بالا برق ها باید از دستگاه ها و وسایلی استفاده شود که میزان برق مصرف شده را کاهش بدهد و در نتیجه باعث کم شدن هزینه ها شود .وسیله ای را که به این منظور طراحی و تولید کردند بانک خازنی است که مهمترین و بزرگترین علت استفاده از این بانک خازن ها اصلاح ضریب قدرت و جبران افت ولتاژ می باشد و به صورت گسترده در همه مناطق و جاها استفاده می شود و خازن به عنوان تصحیح کننده ضریب قدرت  و تغذیه کننده توان راکتیودر این تابلوها  نقش مهمی را بر عهده دارند و بیشترین استفاده هایی که از بانک خازنی می باشد در مجتمع های مسکونی , بیمارستان ها , کارخانه ها , انبارها و کارگاه و …. می باشد . در  شبکه های بانک خازن  از مولد, توان های مختلفی دریافت می شود که به دونوع کلی تقسیم می شود: توان مفید و توان غیر مفید و اگر بخواهیم که در مدار توان مفید بالاتر از توان غیر مفید باشد باید ضریب توان را به یک نزدیکتر کنیم و این اتفاق بیشتر در مدارهایی اتفاق می افتد که مصارف اهمی آن بالاتر باشد .

محاسن استفاده از تابلو برق بانک خازن:

با استفاده از این خازن ها می توان ضریب توان شبکه را بالا برد و به درجه خوبی رساند.بانک خازن ها برای اینکه بتوان ولتاژ را به اندازه دلخواه تنظیم کرد مناسب می باشد و می توانیم این ولتاژ را ثابت نگه داریم و خسارت و آسیبی به دستگاه وارد نشود.

به علت تغییر جریان و یا کاهش جریان از تلفات و ضررهایی که به سیستم وارد می شود جلوگیری می نمایند.

برای اینکه تغییراتی در سیستم ایجاد کنیم هزینه ها کم می شود و می توان این تغییرات را به تعویق انداخت .

قطعات اصلی در تابلو برق بانک خازن:

 خازن:

خازن ها که جزقطعه مهم و اساسی  که دراین تابلوها می باشند که در ابعاد و ولتاژها ی مختلفی می باشند که از نظر مقدار ولتاژ در دونوع فشار متوسط و ضعیف می باشد و به صورت تک فاز یا  سه فاز هستند . از نظر شکل های هندسی یا به صورت استوانه ای یا مکعبی می باشند و اتصال داخلی آنها مثلثی می باشد و از اتصال های ستاره ای هم استفاده می شود ولی به دلایل مختلف از اتصالات مثلثی بیشتر استفاده می شود و در این تابلو ها کار آمدتر می باشد.

فیوزو کلید فیوز:

برای جلوگیری از اضافه بارها و جریان های اتصال کوتاه  در روشنایی ها و سیم  و کابل و .. از فیوزها و کلیدهای فیوز استفاده می شود .

کلیدهای اتوماتیک:

یکی از قطعاتی که در تابلوهای بانک خازنی به صورت گسترده استفاده می شود کلیدها می باشند

دلایل استفاده از کلیدهای اتوماتیک:

زمانی  که مدار قطع می شود با وجود این کلیدها سریعا آماده بهره برداری مجدد می شود و هیچ گونه مشکلی در مدار ایجاد نمی شود.

با استفاده از کنتاکت هایی که در این کلیدها وجود دارد می توان توسط سیگنال تعیین کنیم و در اتاق فرمان منعکس کنیم .

برای مواقعی که می خواهیم سه فاز را همزمان و با هم قطع کنیم از این کلیدها استفاده می شود .

رگولاتور:

این قطعه در بانک خازن ها را اصطلاحا مغز متمرکز می نامند و در بهبود نقش این قطعه باید به طراحی ها و تنظیمات دقیق بیشتر توجه نمود  و یکی دیگر از عواملی که در کار آمدتر شدن رگلاتورها موثر است نصب درست  و مناسب با شرایط می باشد وطراحی سخت افزاری ونرم افزاری  دقیق و قطعات خوب و مرغوب از دیگر عوامل بهبود رگولاتور و در نتیجه بانک خازن ها می باشد  .اگر همه موارد بالا را در مورد رگولاتورها رعایت کنیم می توانیم ضریب قدرت  و مرکز تصمیم گیری را در با نک های خازن بالا ببریم وبا کیفیت ترین بانک خازن را ایجاد نماییم.

از دیگر قطعات استفاده شده در تابلو برق بانک خازن میتوان به مواردی مانند: کنتاکتور خازنی, لامپ سیگنال, سری پوش , باتن ها, فن خنک کننده, دستگاه های اندازه گیری و… اشاره نمود.

نقشه اتصالات یک تابلو برق بانک خازن:

 

کاهش مولفه های پسفاز جریان مدار:

V/ 1.7 /COSφ=AMPER/ (KW*1000)
KW=توان موتور
(KW*1000)= تبدیل کیلو وات به وات
1.7= ولتاژ شبکه سه فاز
V = ولتاژ شبکه
COSφ=ضریب توان
AMPER=جریان مصرفی

در زیر دو نمونه از انواع تابلو برق بانک خازن را برای مشاهده شما عزیزان قرار داده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =