آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس
تابلو برق plc
تابلو برق plc
مارس 15, 2017
تابلو برق چیست
تابلو برق چیست
مارس 15, 2017
نمایش همه
تابلو برق توزیع

تابلو برق توزیع

به تابلوهایی گفته می شود که به کمک اجزایی مثل کلیدها و تجهیزاتی که در درون آن قرار دارد جریان ورودی را در یک واحد صنعتی تقسیم می کنند و برای انتقال برق هم کارآمد می باشد که این انتقال ها یا در یک تابلو انجام می گیرد یا بین شبکه ای از تابلوهای دیگر انجام می گیرد و به وسیله کلیدها ,جریان کل تابلو قطع می شود ,که این کلیدها می توانند از نوع mccb  یا mcb  باشند و کلیدهای  دیگری هم برای قطع و وصل  جریان ها وجود دارد که در سطح دوم و سوم قرار می گیرند.

در تصویر بالا نمونه ای از تابلو برق توزیع را مشاهده مینمایید. اگر یک مشکلی در خروجی تابلوها اتفاق بیفتد درمدار کلیدها به گونه ای عمل می کنند که کلیدهای پایین دستی فعال می شوند و کلیدهای بالادستی غیر فعال و خاموش می باشند   واگر کلیدهای بالادستی فعال باشند باعث قطع شدن کل تابلو می شود و در نتیجه این یک مشکل بزرگ محسوب می شود وباعث تداخل بین مدارها و کلیدها می شود.

کلید MCCB:

این کلیدها  به وسیله سه کابلی که وارد تابلو برق می شود سه فاز را به همراه خود می آورد و زمانی این کلیدها در تابلوها به عنوان کلید اصلی محسوب میشوند که برای کنترل موتورهای سه فاز استفاده می شوند.

انواع ساختار تابلو برق توزیع:

  • تابلو توزیع ایستاده: این تابلوها به صورت ایستاده می باشد و برای کارهای مختلف کاربرد دارند که در آن انواع تجهیزات کنترل و قدرت و پنوماتیکی و … وجود دارد .
  • تابلو توزیع دیواری :این تابلوها خود به دو دسته روکار و توکار تقسیم می شوند که تابلوهای روکار در روی دیوارقرار می گیرند ولی تابلو های توکار در داخل دیوار قرار دارد.

نقشه تابلو برق توزیع:

در زیر تصویر یک نمونه از نقشه تابلو برق توزیع را برای مشاهده و درک بیشتر شما عزیزان قرار داده ایم که میتوانید در زیر مشاهده نمایید:

در ادامه به بررسی تابلو برق توزیع و انواع آن خواهیم پرداخت و اطلاعات بسیار مفیدی را در این خصوص خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم نمود.

در ابتدا کاربرد تابلو برق توزیع را خدمت شما عزیزان شرح میدهیم.

تابلو برق های توزیع در اصل وظیفه تقسیم بندی جریان ورودی و انتقال جریان را به عهده دارند که این انتقال می تواند به صورت بین شبکه ای برای تابلوهای دیگر که هرکدام کار به خصوصی را انجام میدهند صورت پذیرد و یا کاربردهایی دیگر. به عبارت دیگر تابلو برق توزیع یک منبع تغذیه می باشد که با حفاظت بسیار بالایی که دارد در سر راه تابلو برق های دیگر و ماشین آلات قرار میگیرد.

تقسیم بندی جریان در تابلو برق های توزیع به کمک قطعات تابلو برق که بدین منظور ساخته و تولید شده اند صورت میپذیرد که می توان به mcb   و mccb  ها در این خصوص اشاره نمود و برای استفاده از کابل ها و شمش های مسی باید محاسبات دقیق آن توسط کارشناسان مربوطه صورت پذیرد.

( در خصوص تجهیزات تابلو برق در قسمت قطعات تابلو برق به صورت کامل و جامع در خصوص آنها اطلاعات مفیدی را برای شما عزیزان قرار داده ایم. )

کاربرد تابلو برق توزیع:

از تابلو برق های توزیع در مکان های بسیار استفاده مینمایند که برخی از کابردهای آن عبارتند از:

شرکت ها و کارخانه ها جهت توزیع برق روشنایی ها و مصارف عمومی و تامین برق ماشین آلات و دستگاه ها

ساختمان ها جهت استفاده برق مصرفی در خانه ها

فرودگاه ها

بیمارستان ها

فروشگاه های بزرگ

و غیره

شما عزیزان میتوانید برای آشنایی با استاندارد تابلو برق توزیع و دیگر مسائل مرتبط با آن فایل های مربوطه را از دانلود تابلو برق توزیع دانلود نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =