آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس

شینه

شینه یا باس بار قطعه ای است که هادی می باشد یا لوله ای می باشد یا به صورت سیمی است که انرژی الکتریکی را به مراکز مصرف منتقل می کند . به عنوان مرکز تجمع جریان است . شینه ای که دارای ضخامت کمتری می باشد دارای استقامت بیشتری می باشد . جنس آن مس یا آلومینیوم است که دارای طول می باشد . این محصول دارای 3 بعد طولی  و عرضی و ضخامت می باشد که دارای اندازه های مختلف است و یکی از مهمترین مراحلی است که با توجه به جریان مصرفی و سطح مقطع باید انتخاب کرد . شینه ها دارای انواع  و اقسام مدل ها می باشند که برای جریان های پایین از شینه های تکی و دوبل استفاده می کنند و برای جریان ها بالاتر از شینه های گرد یا لوله ای و ناودانی استفاده می کنند .

نکته مهمی که در انتخاب شینه ها در تابلو برق ها باید توجه کرد این است که ظرفیت الکتریکی آنها نباید از 150درصد شدت جریان اسمی کلید اصلی  تغذیه کننده  کمتر باشد که این نکته چه از نظر ایمنی و چه از نظر کارایی تابلو برق باید به صورت کامل رعایت شود. فاصله بین دو شینه که به صورت متوالی در یک تابلو برق قرار میگیرند باید 10سانتی متر کمتر نباشد .

مزیت های استفاده از شینه ها:

در زیر به مهم ترین مزیت ها و خصوصیات مثبت آن میپردازیم:

هدایت جریان الکتریکی را به خوبی انجام می دهد .

می توانیم انشعابات را به وسیله سوراخ و پیچ ومهره و بدون استفاده از ترمینال استفاده کنیم .

زیبایی زیاد.

استحکام بالا .

راحت می توانیم آن ها را از مدار دربیاوریم و تعویض کنیم .

شینه بندی اصطلاحی است که برای اتصال و ارتباط بین باس ها به هم  را می گویند. که دارای انواع مختلف می باشد که برخی از آنها عبارتند از: سیستم های بدون باسبار,سیستم تک , دوبل, ترکیبی, حلقوی ,  یک ونیم بریکری,  اصلی و ….

ترتیب قرار گیری رنگ ها در شینه ها و تابلو برق:

این ترتیب رنگ از جلو به عقب یا از چپ به راست یا از بالا یا پایین به ترتیب زیر می باشد که در فاز اول رنگ قرمز می باشد و در فاز دوم با رنگ زرد نشان داده می شود و در فاز سوم با رنگ آبی مشخص می شود و در نول با رنگ مشکی و در زمین با رنگ سبز زرد می باشد .

برای اینکه شینه ها با فازهای مختلف را بتوان در سطوح مختلف قرار داد باید به ترتیب آن که سمت جلو قرار میگیرد را  به رنگ قرمز و  دومی را به رنگ زرد و سومی که  در پشت تابلو برق قرار گرفته را آبی در نظر گرفت که واقع در سطح افق قرار بگیرد .

برای افقی واقع در سطح عمودی بخواهیم باید بالا به رنگ قرمز و وسط زرد و  پایین به رنگ آبی در تابلو برق ها باشند.

برای عمودی در سطح عمودی باید از  قرمز در جلو و  وسط زرد و سوم به رنگ آبی باشد .

نکات مهم درتاثیرگذاری شینه بندی:

  • ولتاژ.
  • موقعیت پست در شبکه .
  • اهمیت مصرف کننده .

در صورت نیاز با اطلاعات بیشتر در خصوص مطالب گفته شده شما عزیزان میتوانید در بخش تماس با ما پرسش خود و یا درخواست خود را مطرح نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن کارشناسان ما اقدام به پاسخ گویی به شما عزیزان نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =