آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس

مقره:

یکی از قطعاتی که در شبکه های برقی و تابلو برق ها استفاده می شود که بنا به شرایط محیطی و آلودگی و رطوبت و … باید انواع مختلف آن را انتخاب کنیم. در زیر به موارد و فاکتورهای مهم در انتخاب این قطعه بسیار پرکاربرد در برق اشاره مینماییم تا با رعایت این فاکتورهای و استانداردها بتوانید هم ایمنی را رعایت نموده و هم بالاترین کارایی را از قطعه مورد نظر خود داشته باشید.

 کاربرد مقره:

برای عایق کردن قسمت های مختلف قطعه ها و زمین ها و هادی و … همه جز وظایف و کاربرد آن می باشد و باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد که در شرایط بد دچار شکست کامی الکتریکی نشود.

وظیفه تحمل سنگینی ها بر روی کابل ها و سیم ها برعهده آن می باشد و علاوه بر آن وظیفه هادی ها و خطوط انتقال و توزیع و … همه بر عهده آنها می باشد .

 جنس مقره ها :

اصولا از چینی و شیشه درست می شوند و مقره های چینی از سه ماده کائولین یا خاک چینی به مقدار 40 تا 50 درصد , خاک کوارتز به مقدار  25 درصد, سیلیکات آلومینیوم به مقدار 25 تا 30درصد .این مواد از نظر مقاومت و استحکامت  الکتریکی دارای مقاومت های متفاوتی می باشد هرچه در مقره درصد فلدسپاپ بیشتر شود استقامت  الکتریکی آن بیشتر می شود و هرچه کوارتز بیشتر باشد استقامت مکانیکی آن بیشتر می شود و هرچه کائولین بیشترشود استقامت حرارتی آن بیشتر می شود .

خصوصیات مقره ها :

استقامت الکتریکی بالا.

استقامت مکانیکی بالا .

نداشتن ناخالصی.

نداشتن حفره های داخلی.

ضریب اطمینان بالا.

مقاوم در برابر آب و رطوبت و آلودگی.

ضریب تلفات عایقی کم.

 

انواع مقره ها:

1- مقره های خطوط هوایی:

این نوع ازمقره ها بیشترین و رایج ترین نوع می باشد , که دارای انواع زیادی می باشد که شامل  سوزنی و  آویزان و  سنتی و  مهار و استوانه ای و چرخی است . در زیر به تعدادی از آنها اشاره مینماییم و به صورت مختصر توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه مینماییم.

  • چرخی:

ویژگی های این مقرها این است که دارای یک یا دوشیار می باشد و در ولتاژهای فشار ضعیف کاربرد دارد و جنس آنها متفاوت است که می توانند شیشه یا پلاستیک یا چینی باشند .

 

  •  سوزنی:

این مقره ها را در ولتاژهای 33 کیلو ولت استفاده می کنند و جنس آنها متفاوت است .

 

  • بشقابی:

این مقره ها به صورت بشقاب و دیسک می باشند و رایج ترین نوع در خطوط هوایی می باشد. انواع آن عبارتند از:

  • بشقابی استاندارد .
  • بشقابی آئرودینامیک .
  • بشقابی ضد مه .
  • زنگوله شکل .

2- مقره های اتکایی:

این مقره ها اصولا برای نگه داشتن شینه ها و تجهیزات تابلو برق و .. استفاده می شوند. این نوع از مقره ها استوانه ای چینی می باشد که ممکن است توپر بشد یا توخالی ,که بنا به شرایط و محل از هرکداماستفاده می شود .

3- مقره های عبوری یا بوشینگ ها:

این نوع از مقره ها برای عبور باسبارها از دیواره ها یا  ورود به تجهیزات کاربرد دارند .که به صورت لایه های استوایی می باشند و اشکال متفاوتی دارند .

آزمایش هایی که برای تست آنها انجام می شود شامل سه روش می باشد در روش اول سه عدد  را انتخاب می کنند و برروی آن سه عدد فقط آزمایش ها را انجام می دهند. این آزمایش را فقط یک بار انجام می دهند که این روش را آزمایش تخلیه و جرقه می نامند . آزمایش دیگر آزمایش نمونه می باشد که روی تعدادی از آنها که به صورت تصادفی انتخاب می کنند و برای کیفیت و مشخصات آن انجام می گیرد و آزمایش سوم آزمایش سری می باشد که تک تک مقره ها را انجام می گیرد و مقره های بدون عیب از خط تولید خارج می شود .

در زیر تصاویری انواع گوناگون آن را مشاهده مینمایید که همانطور که در بالا به آن اشاره نمودیم هر کدام از مقره ها با توجه فاکتورهایی که در این خصوص نیازمند رعایت کردن میباشند انتخاب شده تا علاوه بر رعایت استانداردهای ایمنی بتوان بالاترین کارایی را نیز از آنها انتظار داشت. در زیر تصاویر انواع آنها را میتوانید مشاهده نمایید. شایان ذکر است در بخش گالری تصاویر عکسهای بیشتر برای شما عزیزان قرار داده ایم.

 

 

سعی نمودیم مطالب بسیار مفیدی را خدمت شما عزیزان در این خصوص ارائه دهیم در صورتی که نیازمند اطلاعات بیشتری در این خصوص بودید میتوانید در بخش تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط بوده و سوالات خود را مطرح نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن به بهترین شکل به پاسخ خود را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + یک =