آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس

کابل برق

نام دیگر کابل, بافه یا شاه سیم می باشد که چند سیم به صورت منظم در کنار قرار گرفته باشند کابل را تشکیل می دهند. بیشتر نقش یک کابل هدایت جریان برق در مدار و تابلو برق می باشد.

عایقی که به صورت گسترده و زیاد در ساختمان کابلها استفاده می شود پی وی سی می باشد که این عایق ضد اشتعال و انعطاف پذیری بالایی دارد. بیشتر کابل ها از جنس مس یا آلومینیوم می باشد.

ویژگی های یک کابل برق خوب و کارآمد:

ولتاژ نامی کابل: باید ولتاژ نامی یک کابل با سیستمی که کابل در آن مورد استفاده قرار می گیرد هماهنگ باشد. دما, طرح کابل, شرایط نصب و اثرات کابل های مجاور از عوامل هایی می باشند که در جریان نامی کابل تاثیر می گذارد. دما از مهم ترین عامل  ظرفیت نامی می باشد که دماهای محیط و دمای محل نصب و … در ولتاژ نامی تاثیر گذار است. دمای محیط  در هر شهر و هر کشور متفاوت است که این دما از عواملی است برای کابل بهتر شدن. طراحی و لایه های تشکیل دهنده در کابل و ولتاژ آن موثر است.از دیگر عوامل که بر جریان دهی کابل ها تاثیر گذار است این است که کابل را در زمین یا مجراها و … قرار داده ایم  و نوع خاکی که در آن قرار گرفته اند از چه  جنسی می باشد و چه میزان رطوبت و … دارد.

در نظر گرفتن افت ولتاژ مجاز: یکی دیگر از عواملی که تعیین کننده یک کابل خوب می باشد میزان افت ولتاژ می باشد مخصوصا برای کابل ها ی فشار ضعیف و متوسط که طول زیادی دارند عامل تعیین کننده می باشد. مقدار مقاومت و راکتانس از نکاتی که برای افت ولتاژ مهم است و با اندازه گیری آن می توان میزان افت ولتاژ را در یک کابل مشخص کرد. برای درک بیشتر این موضوع به جدول زیر دقت نمایید.

 

 

تحمل کردن جریان های اتصال کوتاه : یکی دیگر از عوامل مهم برای تاثیر گذاری کابل ها مهم است تحمل کردن جریان های اتصال کوتاه می باشد باید بدانیم که مدت زمان اتصال کوتاه دو دهم تا 3 دقیقه می باشد و در ابتدای اتصال کوتاه دما حداکثر خودش را دارد و این جریان بیست برابر جریان دائمی می رسد و بعد از قطع اتصال کوتاه سریع کابل خنک می شود .

سطح مقطع مناسب با جریان دهی کابل برق: که با توجه به جدول استانداردها میتوان بهترین سطح مقطع را برای جریان عبوری در مدارات خود انتخاب نمود تا علاوه بر ایمنی بالا بهترین کارایی را نیز داشته باشد.

بر روی کابل برق حروفی استفاده می شوند که هرکدام دارای معنای خاصی می باشد :

  • N کابل یا هادی مسی
  • NR کابل با هادی آلومینیوم
  • Yعایق پرتو نور
  • S هادی به صورت مثلث
  • M هادی چند رشته

برای شناسایی یک کابل برق خوب باید به موارد زیر توجه نمود :

  1. بر روی کابل و قسمت بیرونی آن به هیچ وجه فرو رفتگی و برجستگی وجود نداشته باشد.
  2. باید عایق و قطر سیم و کابل آن متناسب با محصول مورد نظر باشد و قطور بودن عایق نشان دهنده خوب بودن و مرغوب بودن کابل نمی باشد.
  3. زمانیکه یک برش در سیم ایجاد می کنیم هادی را در مرکز عایق ببنیم.
  4. جدا کردن سیم ها از غلاف آنها در کابل ها به آسانی انجام می گیرد.

 اتصال کابل برق به هم :

از دو راهه برای متصل کردن کابل ها و از سه راه برای شاخه دار کردن و انشعاب دار کردن استفاده می شود.

اتصال کابل برق به مدار:

در تابلو برق ها و.. برای اینکه کابل ها را به مدارها متصل کنند از کابل شو یا کفش کابل استفاده می کنند که با وسیله های مختلف این اتصال برقرار می شود یا از طریق پیچ و مهره یا پرش یا لحیم و یا ….

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید در بخش تماس با ما درخواست خود را مطرح نمایید تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن اقدام به پاسخ گویی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + یک =