آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس

انواع نقشه مدار الکتریکی و آشنایی کامل با آنها

علائم الکتریکی و نمادهای الکتریکی
می 11, 2017
تصویر عملکرد تابلو برق ها و عوامل تاثیر گذار بر بهبود آن
عملکرد تابلو برق ها و عوامل تاثیر گذار بر بهبود آن
می 18, 2017

انواع نقشه مدار الکتریکی و آشنایی کامل با آنها

 انواع نقشه مدار الکتریکی

انواع نقشه مدار الکتریکی را به صورت ها و مدل های گوناگون رسم مینمایند که رایج ترین و پرکاربردترین نقشه ها شامل نقشه شمای فنی, نقشه شمای حقیقی و نقشه مسیر جریان میباشد که در زیر به صورت مختصر و مفید توضیحاتی را در این خصوص خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

  • نقشه شمای فنی مدار الکتریکی: این نوع نقشه که به نقشه تک خطی مدار نیز شهرت دارد یک نمای ساده یک خطی بوده که نحوه اتصال قسمت های اصلی مدار را بدون سیم های کمکی نشان میدهد. برای نشان دادن سیم های موازی بر روی خط به صورت مایل خط های کوتاهی بر روی خط اصلی رسم شده و در صورت وجود تعداد سیم موازی زیاد میتوان با نوشتن تعداد آنها به صورت عددی بر روی سیم اصلی آنها را مشخص نمود.

در زیر نمونه ای از نقشه شمای فنی مدار الکتریکی کلید تک پل را برای شما عزیزان قرار داده ایم:

  • نقشه شمای حقیقی مدار الکتریکی: این نقشه در اصل نقشه عملی بوده و به طریقه اتصال سیم های رابط به کلید ها و نحوه قرار گیری اجزای مدار پرداخته است.

در زیر نمونه ای از یک نقشه شمای حقیقی مدار الکتریکی کلید تک پل را برای درک بهتر شما عزیزان قرار داده ایم:

  • نقشه شمای مسیر جریان: در این نقشه همانطور که از اسم آن مشخص است شما میتوانید مسیر عبور جریان را به صورت ساده مشاهده و یا ترسیم نمایید. سیم ها به صورت خط نشان داده شده و در مکان اتصال دو یا چند سیم از گره استفاده مینماییم.

در زیر نمونه ای از نقشه شمای مسیر جریان کلید تک پل را مشاهده مینمایید:

شما عزیزان میتوانید برای آشنایی بیشتر در خصوص مدار قدرت و مدار فرمان به بخش مدار الکتریکی مراجعه نمایید و اطلاعات بسیار کامل و مفیدی را در این خصوص به دست آورید همچنین میتوانید برای مشاهده تمامی مقالات این سایت در خصوص آموزش های مرتبط با برق به قسمت آموزش برق موجود در سایت مراجعه نمایید و انواع مقالات آموزشی ما را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هفده =