آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس

جریان الکتریکی چیست

فروش تابلو برق بالابر
می 1, 2017
مدار الکتریکی
می 7, 2017

جریان الکتریکی چیست

جریان الکتریکی چیست

در این بخش به بررسی انواع جریان های الکتریکی می پردازیم و پاسخ کاملی به سوال جریان الکتریکی چیست خواهیم داد.

جریان الکتریکی در حقیقت به حرکت بارها گفته میشود که همانطور که میدانید الکترون ها دارای بار منفی و پروتون ها دارای بار مثبت بوده و در پاسخ به این سوال که جریان الکتریکی چیست میتوان گفت که به سرعت الکتریسته ای که در مدت معین از یک هادی ( سیم) عبور میکند جریان الکتریکی میگویند و مبنای سنجش و محاسبه آن آمپر می باشد.

جریان الکتریکی را میتوان به وسیله تقسیم ولتاژ بر مقاومت (با توجه به قانون اهم R=V/I) به دست آورد. I=V/R

در کل دو نوع جریان الکتریکی وجود دارد که در زیر به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

  • جریان الکتریکی مستقیم یا همان DC :

در جریان الکتریکی مستقیم یا همان DC همواره جریان از یک پتانسیل بالاتر به یک پتانسیل پایین تر در یک هادی مثل سیم در حال حرکت میباشد. ( به عبارتی دیگر همواره به صورت پیوسته از قطب مثبت به قطب منفی منبع تغذیه در حال حرکت است).

در جریان الکتریکی مستقیم یا همان DC بار الکتریکی همواره در یک مسیر در حال حرکت است و تنها مشخصه جریان الکتریکی مستقیم یا همان DC  اندازه آن می باشد.

شکل موج جریان الکتریکی مستقیم یا همان دی سی را به صورت یک خط مستقیم نشان میدهند.

  • جریان الکتریکی متناوب یا همان AC:

در جریان الکتریکی متناوب یا همان AC دیگر مانند جریان الکتریکی DC تنها مشخصه اندازه آن مطرح نبوده و سه فاکتور اندازه , فرکانس و فاز میباشد.

در جریان الکتریکی متناوب یا همان AC  جریان به صورت چرخه ای در حال تغییر بوده و شکل موج های گوناگونی بر اساس کاربردهای آن برای آن در نظر میگیرند که رایجترین آنها شکل موج های سینوسی بوده و شکل موج های دیگری نیز مانند مثلث یا مربع برای آن وجود دارند.

در صورت نیاز میتوانید با مراجعه به بخش آموزش برق انواع مقالات آموزش موجود در سایت را مشاهده نمایید و در صورت نیاز به آموزشی که در سایت موجود نمی باشد میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید تا در صورت امکان آموزش مورد نظر شما را در سایت قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + ده =