آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس

عملکرد تابلو برق ها و عوامل تاثیر گذار بر بهبود آن :

در ادامه مبحث آموزش در سایت تابلو برق در این بخش به بررسی عوامل موثر بر بهبود عملکرد تابلو برق ها خواهیم پرداخت و شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سایر آموزش های سایت به برگه آموزش برق موجود در سایت مراجعه نمایید.

 برای اینکه یک تابلو برق با ساختارخوب , کارکرد و عملکرد خوب داشته باشیم علاوه بر تجهیزات و سطح کیفی که دارند می توانیم از عواملی دیگر در این زمینه کمک بگیریم . در زیر به موثرترین عوامل در عملکرد تابلو برق نگاهی می اندازیم:

دما:

اگر درجه حرارت و دما بالا باشد ایجاد اختلالات و مشکلاتی می کند و به تجهیزات تابلو برق  اثرات مضرری می گذارند . مثلا در اثر درجه بالا هوا هادی ها از بین می روند و نمی تواند نقش خود را به خوبی انجام بدهند یا یراق آلات و ابزارهای داخلی تابلو برق ها از بین می رود  و یا فرسوده می شوند یا شینه ها بازدهی مناسب خود را از دست می دهند و به اندازه کافی که لازم است نمی توانند کارایی داشته باشند .

ضریب کاهش بازدهی جریان برای  دماهای بالاتر از دمای استاندارد :

45 = 0.96

50= 0.91

55= 0.86

60= 0.81

65= 0.69

ارتفاع از سطح دریا:

در شرایط عادی و استاندارد باید تابلو برق در ارتفاع بیش  از 1000 متر قرار نگیرد و اگر تابلو برق را در شرایط محیطی بیش از 1000 متر ساختیم باید اقداماتی را انجام دهیم تا ولتاژ و جریان را تصحیح کنیم زیرا هرچه ارتفاع بیشتر شود مقاومت عایق هم کاهش می یابد زیرا مقدارهوا کاهش می یابد .

در ارتفاع های بالاتر از 1000 متر باید برای بازدهی شینه ها و جریان از ضریب k2در جدول زیر استفاده کرد .

ضریب k2

1

0.99

0.96

0.9

ارتفاع

1000

2000

3000

4000

.K1 .K2شرایط نرمالIدایمیI

 

شینه ها

یکی از عواملی که در تابلو برق ها تاثیر مفید و زیادی  دارد شینه ها می باشد .که جنس آن باید مس یا آلومینیومی باشد , که ابعاد استاندارد آن 30 در3 میلی متر می باشد و باید به وسیله پیچ ومهره ها به هم وصل شوند و محل هایی که سوراخ می کنیم را کاملا تمیز کنیم تا بتواند به خوبی هدایت الکتریکی  انجام شود و شینه بتواند بهترین کار آیی را  داشته باشد و در نتیجه تابلو برق بتواند به خوبی کار کند .علاوه براین موارد باید یک دربی برای شینه ها بکار ببریم تا به خوبی از شینه ها محافظت کنیم که به این درب اصلی گفته می شود  .

کابل شو:

برای اتصال کابل ها به شینه ها باید از کابلشو استفاده کنیم تا هم نظم و ترتیب داشته باشند و هم باهم تداخل نداشته باشند و بتوانند کار خود را به خوبی انجام بدهند .

کنتاکتورها:

باید این قطعه از تابلو برق ها مقاومت و پایداری خوبی برخوردار باشند و  از تیغه های اصلی و تیغه های فرمان تشکیل شده  باشند ونکته مهم دیگر این است که دما کنتاکتورنباید بیش از حد بالا برود تا کنتاکتور به خوبی عمل کند و در نتیجه تابلو برق بتواند بهترین تابلو برق باشد .

کلیدهای مینیاتوری:

یکی دیگر از عوامل بهبود تابلو برق ها در انتخاب کلیدهای مینیاتوری می باشد که باید از نوع حرارتی مغناطیسی باشد و در جه آن با درجه حفاظت تابلو برق هم خوانی داشته باشد و از استقامت بالایی برخوردار باشد .

سیم کشی:

سیم کشی هم عاملی است که به بهبود وضعیت تابلو برق کمک می کند و باید از سیم شماره 2 پایین تر نباشد و اندازه ولتاژ تحمل سیم ها باید حداقل 1000 ولت باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سایر تجهیزات مورد استفاده در تابلو برق ها میتوانید به بخش تجهیزات تابلو برق مراجعه نموده و انواع اطلاعات لازم را در این خصوص مشاهده نمایید.